03536230023
آندوسکوپی سینوس

دکتر محمد حسین برادارن فر، متخصص گوش و حلق و بینی

جراح سروگردن(تیروئید،حنجره،غددبزاقی) / فلوشیپ جراحی آندوسکوپی بینی، سینوس و قاعده جمجمه

آندوسکوپی سینوس

در طی سالیان متمادی جراحی آندوسکوپی سینوس مورد تایید بسیاری پزشکان و متخصصین این عرضه قرار گرفته است، البته این عمل با سیر صعودی پیشرفتی همراه بوده بوده به شکلی که در اوایل شروع این چنین جراحی های از طریق برش های خارجی و با گاز و پانسن و روش های سنتی خونریزی ها کنترل می شد، اما در حال حاضر پیشرفت های در این روش رقم خورده است بدین ترتیب آندوسکوپی دست خوش تغییر شد و با وضعیتی بهتر از طریق مجاری بینی انجام می شود تا جای زخم بخیه ای در ظاهر باقی نماند. این روش تشخیصی و درمانی تا کنون بسیار موفق عمل کرده است و در شناسایی و درمان بسیاری از بیماری ها مرتبط با بینی و سینوس توانسته کمک شایانی به متخصصین کند. هم چنین در سراسر جهان به عنوان تکنیک های پر کاربرد شناخته شده است و افرادی که به بیماری سینوس مزمن و حاد مبتلا هستند از طریق دستگاهی به نام آندوسکوپ درمان می شوند.

آندوسکوپی سینوس

آندوسکوپی سینوس

آندوسکوپی سینوس چیست؟

آندوسکوپ نام دستگاهی فلزی و بسیار ظریف است که در داخل سوراخ های بینی جا می گیرد و امکان مشاهده و ارزیابی داخل بینی و سینوس ها را برای پزشک فراهم می کند. جراحی آندوسکوپی عملی نسبتاٌ کم تهاجم، درد کم و دوره نقاهت کوتاه مدتی دارد. افرادی که دچار بیماری های سینوزیت مزمن هستند معمولا خیلی دیر به پزشک مراجعه کرده اند و با طولانی و کهنه شدن بیماری در دوره مزمن و حاد بیماری قرار گرفته اند و بعد به پزشک مراجعه می کنند که می توان گفت تنها راه درمان و تشخیص بیماری شان همین جراحی آندوسکوپی سینوسی است.

آندوسکوپی سینوس چگونه انجام می شود؟

جراحی آندوسکوپی سینوسی به دلیل عدم ایجاد برش به روش های سنتی نیاز به بیهوشی عمومی ندارد و به صورت بی حسی موضعی و سبک انجام می شود و با این وجود کبودی، تورم و خونریزی کمتری را بیمار تجربه می کند.

جراح با فرو کردن آندوسکوپ در در انتهای آن دوربینی نسب شده است تا تصاویری واضح بر روی مانیتور پزشک ترسیم کند، جراحی سینوس را آغاز می کند و سپس موانعی از قبیل: گرفتگی های طبیعی، بافت زخمی قدیمی که باعث انسداد سینوس می شود را بر می دارد، شایان ذکر است که این کار با ابزار های مخصوص با ایمنی بالا انجام می شود. همچنین در صورت نیاز و با صلاح دید جراح تیغه بین بینی با کمک ابزار های مخصوصی صاف و ابعاد توربین های بینی کوچک می شود.

جراحی آندوسکوپی سینوسی چه کاربردی دارند؟

در این مبحث به مهم ترین کاربرد های این عمل جراحی اشاره خواهیم کرد.

 1. درمان سینوزیت های مزمن
 2. معاینه و ارزیابی ساختار بینی و سینوس ها به منظور تشخیص عفونت و سایر بیماری ها
 3. رفع پولیپ بینی، سینوس و درمان آن
 4. بهبود وضعیت بویایی
 5. کنترل خونریزی های شدید بینی که با روش های معمول ممکن نخواهد بود.
 6. خارج کردن عفونت های داخل بینی و رفع انسداد مجاری طبیعی سینوس ها
 7. باز کردن مجرای اشکی
 8. برداشتن تومور های بینی که با کمترین میزان درد و خونریزی همراه است.
 9. متوقف ساخت بیرون ریزی های مایع مغزی نخاعی از بینی در بیمارانی که ضربه مغزی شده اند.
 10. آزاد سازی عصب بینایی در شرایطی که ضربه ای شدید به این نواحی وارد شده باشد.
 11. کاهش حجم اریبت در افرادی که به بیماری پرکاری تیروئید مبتلا هستند.
 12. کاهش میزان ترشحات و بیماری های مربوط به سینوزیت

مزایا آندوسکوپی سینوس

 • میزان درد ناشی از انجام عمل جراحی نسبت به سایر عمل ها کمتر است.
 • جای زخم و اسکاری بر روی پوست نمایان نمی شود.
 • دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد.
 • به دلیل عدم وجود برش میزان تورم و کبودی بسیار کم تر خواهد بود.

چه زمانی باید آندوسکوپی سینوس انجام شود؟

زمانی که معاینات بالینی و آزمایش های اولیه انجام شده باشد، این آزمایشات هم شامل: تصویر برداری های سی تی اسکن، ام آر آی می شود.

نکته ی قابل ذکر این است که خانم های که در دوران بارداری به سر می برند و محدودیت های برای انجام این نوع تصویر برداری های دارند و یا آن دسته از افرادی که به بیماری های قلبی عروقی مبتلا هستند، روشی بسیار مناسب است زیرا در این روش پرتوی مضری وجود ندارد.

دکتر محمد حسین برادارن فر، متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ جراحی آندوسکوپی بینی، سینوس و قاعده جمجمه در یزد هستند شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۳۶۲۴۹۹۱۱ (۰۳۵) تماس بگیرید.

چه اقداماتی قبل از آندوسکوپی سینوس ضروری است؟

جراحی سینوسی هم مانند سایر عمل های جراحی نیاز به رعایت نکاتی برای کسب آمادگی قبل از انجام آن دارد که عبارت اند از:

 • در اولین قدم به شما توصیه می کنیم تمامی سوابق پزشکی خود را به پزشک تان ارائه دهید.
 • سپس آزمایشات و معاینات بالینی که انجام داده اید را در اختیار جراح قرار دهید تا بر اساس نتیج حاصله از آن اقدام به انجام چینن عملی کند.
 • بر اساس نظر متخصصین بهتر است مصرف هر گونه داروی ضد التهابی را پیش از عمل متوقف کنید.
 • در روز جراحی می توانید فردی تحت عنوان همراه در کنار خود داشته باشید تا در انجام کار ها به شما کمک کند و هم چنین از لحاظ عاطفی حامی شما باشد.
 • اگر به سیگار کشیدن و مصرف انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی عادت دارید باید از دو هفته پیش از عمل ان را کنار بگذارید تا عمل موفقیت امیزی را تجربه کنید.

مراقبت های بعد از آندوسکوپی سینوس شامل موارد زیر می شود:

 • از انجام هر گونه فعالیت جسمانی سنگین و نیمه سنگین تا دو هفته پس از عمل جراحی خودداری کنید تا بهبودی کامل حاصل شود.
 • از آن جایی که فین کردن ممکن است باعث بروز خونریزی و درد بسیاری شود تا دو هفته پس از عمل سعی کنید فین نکنید.
 • از مصرف دارو های ضد التهابی و آسپرین را به طور خود سرانه تا مدت 14 روز بعد از عمل پرهیز کنید، چرا که موجب افزایش احتمال خونریزی می شود.

جمع بندی در خصوص مبحث آندوسکوپی سینوس

به شما توصیه می کنیم برای انجام عمل جراحی آندوسکوپی بینی از بهترین متخصص گوش و حلق و بینی و حنجره کمک بگیرید تا با دقت و مهارت فراوانی که دارد بتواند از بروز بسیاری از عارضه ها جلوگیری کند. هم چنین تا می توانید از سلامتی خود محافظت کنید زیرا سلامتی دًر نایابی است و در صورت از دست دادن آن به سختی کسب می شود.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

Call Now Button